W poniedziałek, 14 października 2024 roku, Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP) zatrzymało Kamila Labuddę, znanego w internecie jako youtuber Budda. Informację tę jako pierwszy uzyskał dziennikarz Radia Kraków Patryk Kubiak. Wraz z Labuddą zatrzymano dziewięć innych osób.

Budda to popularny youtuber z Krakowa, który zasłynął przede wszystkim z organizacji gigantycznych loterii i działalności charytatywnej. Na swoim koncie w serwisie YouTube zgromadził blisko 2,5 mln subskrybentów. W niedzielę, 13 października, Budda zakończył swoją działalność w internecie, co zapowiadał od kilku miesięcy. Przekonywał, że „nie czuje się najlepiej” w środowisku internetowych twórców z uwagi na szerzące się konflikty i patologie. W ramach pożegnania youtuber zorganizował loterię, w której do wygrania były głównie luksusowe samochody. Łączna wartość nagród wyniosła ok. 8 mln zł.

W poniedziałek CBŚP potwierdziło, że zatrzymało Kamila Labuddę. Rzecznik CBŚP podkom. Krzysztof Wrześniowski poinformował, że sprawę nadzoruje szczeciński wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej. Nieoficjalnie wiadomo, że do zatrzymania doszło w Warszawie, w pobliżu jednego z hoteli.

Wieczorem pełnomocnik brata Kamila L. „Buddy”, znanego youtubera, który w poniedziałek został zatrzymany i doprowadzony do prokuratury, wydał oświadczenie. Adwokat zaznaczył, że jego klient Krzysztof „nie ma i nigdy nie miał żadnych związków biznesowych ani gospodarczych powiązanych z działalnością gospodarczo-medialną swojego brata”.

We wtorek, 15 października, Prokuratura Krajowa opublikowała wpis ws. zatrzymania „Buddy”. Jak czytamy, prokurator zachodniopomorskiego pionu PZ PK przedstawił Kamilowi L. oraz 9 innym osobom zarzuty dotyczące kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było popełnienie przestępstw karno-skarbowych związanych z organizowaniem uczestnictwa w grach losowych, wystawianiem nierzetelnych, poświadczających nieprawdę faktur VAT oraz praniem brudnych pieniędzy (art. 258 § 1 kk, art. 271a § 1 kk 1 i 2 kk, art. 299 § 1 i 5 kk).

Zarzut prania brudnych pieniędzy związany jest z tworzeniem pozorów legalnej działalności gospodarczej i przekazywaniem pod pozorem pożyczek, pieniędzy pomiędzy kontami należącymi do osób objętych postępowaniem, celem ukrycia rzeczywistego pochodzenia tych środków i przekazywania ich poza granice kraju. Łączna suma pieniędzy znajdujących się w obrocie stanowiła kwotę ponad 126 milionów złotych. Zarzutami objęto okres działalności grupy od października 2021 roku do października 2024 roku.

Źródła:

Leave Comment

info@mobile-phone.pl
1 Maja 29 Lublin, Za Cukrownią 20-410
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek, sobota12:00 – 21:00
+48 539 999 519
Back to top

User registration is disabled.